eterična-olja

Eterična olja so kot tartufi ali vrhunska vina – specialitete narave in človeške veščine. Njihovo delovanje prežema vse aspekte našega bitja. Tudi pri lepotni negi, ki s svojimi pestrimi in prijetnimi aromami nego spremeni v užitek …

Če hočemo, da bo snov koristila koži, jo mora ta dobro sprejemati. Eterična olja so topna v maščobi, kar jim omogoči, da se povežejo z zgornjo plastjo povrhnjice, ki jo ščitijo izločki lojnic. Visoka hlapljivost eteričnih olj je možna zaradi njihovih majhnih in aktivnih molekul, take molekule pa zlahka prehajajo naprej skozi globlje plasti kože, vse do limfnih vodov in krvnih kapilar, na koncu pa se v celoti izločijo iz telesa. Njihov vpliv je torej veliko daljnosežnejši kot vlaženje in zaščita kože, saj dosežejo strukture, ki omogočajo zdrav kožni metabolizem.

Aroma – kozmetika
Aromaterapevtski principi za nego kože zahtevajo ogromno znanja, holističen pristop in ekološko usmerjenost, najpomembnejši pa so seveda vrhunska kakovost, pristnost ter naravni izvor eteričnih olj in drugih sestavin.
Eterična olja lahko v preparatu opravljajo več nalog hkrati: so izredno aktivne substance za nego, uravnovešanje in obnovo kože, hkrati pa precej nadomestijo sintetične dišave in konzervanse. Z njimi se izognemo škodljivim kemikalijam, ki bi sicer končale v našem telesu. Ne smemo jih mešati s sintetičnimi osnovami, ampak jih vključimo v preparate iz polnovrednih rastlinskih sestavin. Te faktorje upoštevajo tudi ustvarjalci kakovostne naravne kozmetike, vendar pri vsej množici izdelkov, ki obljubljajo naravo, ni odveč preveriti njihove certifikate.

MASTNA KOŽA

Problemi: mastna površina, na katero se lepijo nečistoče, akne in ogrci, vnetja, nastanek brazgotin.

Eterična olja: sivka, čajevec, pelargonija, poprova meta, sandalovina, cedra.

Najpomembnejše je redno, temeljito, a nežno čiščenje; pri tem nam bo pomagal L’ Occitanov čistilni gel z antiseptično sivko, ki bo pomirila divjanje lojnic. Dopolnimo ga s sivkinim kisom iz iste kolekcije; kožo bo toniziral in obnovil njen kisli zaščitni plašč.
Vlažnost kože vzdržujemo z nemastnimi kremami in losioni; Pevonia Botanica za ta namen ponuja kremo za matiranje, iz linije Purilys, ki vsebuje eterično olje pelargonije (izboljšalo bo prekrvavitev).
Za prekrivanje in hkrati zdravljenje aken so primerni korektorji z eteričnimi olji, kot je antiseptični korekturni gel Organic Pharmacy z učinkovito mešanico olj cedre, manuke, sivke in čajevca.
Enkrat tedensko nanesemo čistilno masko (npr. Decleorjeve Instant Purifying Mask), ki bo vsrkala odvečno maščobo, nežno oluščila povrhnjico in spodbudila njeno obnovo.
Ob nenadnem poslabšanju se zvečer namažimo z Darphinovim dišečim Aromatic Purifying Balm; sivka in čajevec, ki ju vsebuje, bosta pripomogla k hitri odpravi nepravilnosti v času, ko se koža najintenzivneje obnavlja …

Domača lekarna
Vneta in aknasta področja kože zdravimo lokalno; namažemo jih z malo čistega eteričnega olja sivke ali avstralskega čajevca, ki bosta pospešila celjenje, pomirila vnetje in preprečila brazgotinjenje. Občasno si privoščimo parno kopel za obraz z 2-4 kapljicami naštetih eteričnih olj. Pore se bodo odprle, očistile in pripravile za nadaljnjo intenzivno nego.


SUHA KOŽA


Problemi: srbenje, zategovanje, luščenje, papirnat videz kože.

Eterična olja: neroli, vrtnica, jasmin, palmaroza, sivka, korenje, pelargonija, pomaranča, sandalovina, mira.

Osnovna postopka pri negi sta vlaženje in zaščita. Delitev na dnevno in nočno nego je tu še posebej smiselna: dnevna nega kožo prebudi in poživi (poskusite s kremo za obraz z jasminovimi cvetovi proizvajalca Provida Organics), nočna nega pa nadomesti zaloge vode, ki s suhe kožne površine veliko hitreje izhlapijo. Darphinovo negovalno olje Myrrh Aromatic Care hrani in vlaži z eteričnimi olji mire, korenja in amirisa.
Zaščito pred mrazom, vetrom, suhim zrakom in smogom lahko dobimo z Decleorjevo Delightful Extreme Protection Creme, ki razvaja s cvetličnimi voski vrtnice, narcise in akacije, drobne razpokice in luščenje pa hitro zacelimo z Weledino hranljivo, bogato in neagresivno Cold Cream z dragocenim vrtničnim oljem.
Suho kožo čistimo z mlekom ali čistilnim oljem, izogibamo pa se penečim čistilcem in gelom za umivanje obraza, ki kožo dodatno izsušijo. Decleor za čiščenje suhe kože ponuja vlažilno in nežno Cleansing Cream z eteričnimi olji pelargonije in angelike, ki jo po nanosu na obraz speremo z vodo.
Za intenzivno hranjenje kože pa posezimo po L’ Occitanovi Ultra Moisturising Mask s karitejevim maslom.

Domača lekarna
Kožo bomo na vsrkavanje tovrstnih dobrot najbolje pripravili s toplimi obkladki: v skledo mlačne vode kanemo 3 do 5 kapljic izbranih eteričnih olj, z bombažno krpico posnamemo mavrični film, ki se nabere na gladini in prekrijemo obraz za 10 minut. Učinek je podoben kot pri obrazni pari, le da so obkladki veliko nežnejši … Specialna nega za suho kožo so zlasti hranilne maske, ki vsebujejo med, rastlinska maščobna olja, zmlete žitarice in sadje. Lahko jih zmešamo iz zakladov, ki jih premore naša kuhinja, in jim dodamo kapljico enega izmed eteričnih olj, primernih za suho kožo.

ZRELA KOŽA


Problemi: staranje ne prinaša le gub in izgube čvrstosti, temveč tudi vidne kapilare, neenakomerno pigmentacijo in razširjene pore. Na srečo za vsako teh težav obstaja kar nekaj eteričnih olj in veliko dobre kozmetike z njimi.

Eterična olja: za učvrstitev kože in kapilar pridejo v poštev astringenti, kot so cipresa, kadilna bozvelija, vrtnica, sandalovina, grenka pomaranča in pačuli, saj krčijo tkivo, ožijo pore in tako zmanjšujejo izgubo vlage. Celični regeneratorji (eterična olja sivke, nerolija, ilang ilanga, korenja in palmaroze) pa spodbujajo rast novih zdravih celic, kar pomlajuje.

Resnični zaveznik v boju proti prostim radikalom in staranju je L’ Occitanova nočna krema Immortelle iz žlahtne korziške suhocvetnice, ki intenzivno gladi, krepi in obnavlja kožo.
Delovanje kremic proti gubam lahko dopolnimo s poživljajočim Clarinsovim koncentratom Super Restorative serum, ki ga nanesemo pod dnevno ali nočno kremo. Eterični olji rožmarina in timijana, ki ju vsebuje, bosta koži povrnili vitalnost, čvrstost ter jo obvarovali posledic stresa in hormonskega neravnovesja.
Podobno si pomagamo tudi s Clarinsovimi aromatičnimi esencami Face Treatment Oil. Tri vrste dišečih olj bodo omilile različne težave: sandalovo pri suhosti in obarvanosti kože, lotosovo pri nočni negi razširjenih por in neuravnovešenih lojnic (npr. na T-predelu), olje modre orhideje pa bo poskrbelo za čvrstost in svež videz utrujene kože.
Dobra novica za vse po 45. letu je ta, da so v Nuxovih laboratorijih razvili anti-ageing linijo Aroma-Vaillance, ki je prilagojena osnovnim tipom kože, hkrati pa omili že prisotne gube in preprečuje njihovo poglabljanje. Za to so zaslužna eterična olja rožnega lesa (hrani in vzpostavlja ravnovesje), pelargonije (pospešuje pretok krvi in limfe, torej oksigenacijo in odvod presnovnih odpadkov) ter mandarine (sprošča obrazne mišice, hkrati pa osveži in učvrsti).

Domača lekarna

Izredno pomlajevalno deluje intenzivna masaža obraza, vratu in lasišča, saj aktivira presnovo vseh plasti kože in jo obilno oskrbi s hrano in kisikom odznotraj. Da pa bodo prsti lepše in prijetneje tekli, si pripravimo aromatično masažno olje. Za osnovo vzamemo 50 ml katerega od zelo hranilnih rastlinskih maščobnih olj (avokadovo, makadamijino, jojobino, konopljino) in vanj kanemo 10 do 30 kapljic izbranih eteričnih olj. Mešanica naj nekaj dni počiva, da se sestavine povežejo. Če jo bomo hranili v steklenički iz temnega stekla, bo obstojna nekaj mesecev, zadošča pa za tri do pet masaž.

OBČUTLJIVA KOŽA


Problemi: burne reakcije na kozmetiko in neugodne dejavnike okolja, razširjene kapilare, rosacea (močna pordelost in vnetje, včasih tudi z aknami).

Eterična olja
: kamilica, sivka, neroli, rožni les, vrtnica.

Pevonia Botanica je za tako občutljivo nego razvila linijo Lavandou, ki z eteričnimi olji nerolija in sivke skrbi za mir in blagor zelo občutljivih uporabnikov. Za čiščenje ponuja Sensitive Skin Cleanser in Sensitive Skin Lotion. Sivka pomirja in harmonizira, neroli pa spodbuja obnovo in lajša posledice stresa, ki mu je taka koža še posebej podvržena.
S.O.S. za razdraženo, rdečo in srbečo kožo prihaja s Clarinsovim Skin Beauty Repair Concentrate, olji majarona in sivke, ki ju vsebuje, pomirjata rdečico, krepita kožo in zmanjšujeta njeno reaktivnost.
Blažilnost kamilice bomo izkusili z uporabo Darphinovega negovalnega olja Chamomile Aromatic Care; že nekaj kapljic bo prineslo ublažitev rdečice in občutek ugodja.

Domača lekarna
Občutljiva koža bo primerno prehranjena in zaščitena tudi s čistim mandljevim oljem, ki mu dodamo malo vrtničnega eteričnega olja (5 kapljic na 50 ml osnove), ki ga vmasiramo v mokro kožo

Članek je bil objavljen v 22. številki revije O osebnosti.

Če pa iščete eterična masažna olja in lubrikante pa si poglejte v erotično trgovino.